Emir Türleri

MetaTrader 4 ve 5 platformlarında kullanabileceğiniz emirler:

Piyasa emri

Piyasada oluşmuş o an için geçerli olan fiyattan verilen alış ya da satış emridir. MetaTrader 4 ve 5 platformlarında pazar siparişleri sadece ticaret aracı seansında yerleştirilebilir.

Bekleyen emirler (Limit/Stop emirleri)

Piyasada o anki geçerli olan borsa fiyatlarından değil, teknik veya temel analize göre gelmesi düşünülen seviyeden verilen emirdir. Kullanbileceğiniz bekleyen limitler aşağıda yazılıdır:

  • Buy Limit: Fiyatın şu anki seviyesinden daha düşük bir seviyeye geleceğinin beklenmesi durumunda kullanılacak olan alış emridir.
  • Sell Limit: Fiyatın şu anki seviyesinden daha yüksek bir seviyeye geleceğinin beklenmesi durumunda kullanılacak olan satış emridir.
  • Buy Stop: Piyasada işlem görmekte olan fiyattan daha yüksek bir fiyata alış emri girmek için kullanılır.
  • Sell Stop: Piyasada işlem görmekte olan fiyattan daha düşük bir fiyata satış emri girmek için kullanılır.

 Orders

 

Take Profit (Kârı al) ve Stop Loss (Zararı durdur) emirleri

Take Profit ve Stop Loss bekleyen emirlerin bir varyasyonudur. Bunlar, mevcut açık konumuna bağlı ve bir kar veya zarar sınırlamak için kullanılır.

  • Take Profit : İleriye yönelik bir pozisyon kapatma emridir ve bu emir türünün işlevi pozisyonu karla sonlandırmaktır.
  • Stop Loss : İleriye yönelik pozisyon kapatma emridir ve bu emir türünün işlevi Zararı sınırlamak amacıyla açık olan pozisyonu belirli bir fiyattan kapatmaktır.

 
 

Hareketli Stop Loss (Trailing Stop Loss)

Hareketli Stop Loss (Trailing Stop Loss) normal Stop emirlerinin bir varyasonudur. Takip eden zarar durdurucu sözleşme piyasa fiyatının hareket ettiği yönde ilerleyecektir.

 Stop loss

 
Not: Hareketli Stop Loss kapalı platformda çalışmamaktadır. Aktif Haraketli Stop Loss durumunda, MetaTrader platformu kapatılır ise, Haraketli Stop Loss emri platformu kapatmadan önceki noktada sabit kalacaktır.

Bekleyen emirlerin geçerliliği

Bekleyin bir sipariş verildiğinde, siparişin geçerli olacağı zaman göz önünde bulundurulur. Sözleşmenin geçerliliği aşağıdaki gibi olabilir:

  • Kaldırılana  kadar - Müşteri tarafından iptal edilene veya gerçekleşene kadar. Bu seçenek varsayılan olarak belirlenir.
  • Tarih ve saate kadar - Sipariş müşteri tarafından belirtilenen saat ve tarihe kadar aktiftir. Belirtilenen saat ve tarihe kadar uygulanmaz ise, sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.