Altın & gümüş

MetaTrader 4 ve 5'te değerli metaller

BenchMark aşağıdaki spreadler ve marjinler ile komisyonsuz değerli metal ticareti sunar. MetaTrader platformunda minimum marj gereksinimleri aşağıda yazılı olduğu gibidir:

Metal Spread Marjin¹ 
XAUUSD (altın) USD 0.30 USD hesapları için 22 USD
EUR hesapları için 20 EUR
XAGUSD (gümüş) USD 0.04 USD hesapları için 22 USD
EUR hesapları için 20 EUR
XPTUSD (platin) USD 3.25 USD hesapları için 40 USD
EUR hesapları için 30 EUR
XPDUSD (palladyum) USD 3.30 USD hesapları için 25 USD
EUR hesapları için 20 EUR
Copper (bakır) USD 0.003 USD hesapları için 10 USD
EUR hesapları için 7 EUR

1. Belirtilen marjin tutarları minimum hacimler için geçerlidir.

Minimum ticaret hacmi

Altın, platin ve palladyum ile ticaret en az 1 lot (50 ons)'tur. Gümüş ile ticaret en az 50 lot (50 ons) olarak belirtilmiştir. Bakır ile ticaret en az 100 ingiliz sterlini GBP (1 lot)'idir.

Swap

Swap maliyetleri 2 günlük uygulanır. Bunun sebebi piyasaların ve likidite sağlayıcıların hafta sonu kapalı olması ve paritelerdeki açık pozisyonların 2 gün valörlü olma özelliğidir. Piyasaların kapalı olduğu tatil günlerinde açık olan pozisyonlara swap uygulaması devam etmektedir. Bedelleri taşıdığınız pozisyonlardaki düşük faizli para birimi ve yüksek faizli para birimi ilişkisine göre + veya – LIBOR/LIBID olarak hesabınıza yansıtılır.

Swap için bir örnek:

New York saatiyle 17:00'a kadar açık XAUUSD pozisyonunuz olduğunu farz edin. Pozisyonunuzun valörü bir gün ileriye alınacaktır. XAU alımı üzerinden faiz ödemeyeceksiniz, sadece  USD satımı üzerinden faiz ödeyeceksiniz. XAU satımı veya alımı üzerinden herhangi bir faiz uygulanmadığından dolayı, swap miktarı LIBOR/LIBID doları faizine bağlıdır.

17:00 New York saatinden önce kapatılan pozisyonlarda swap uygulanmamaktadır.

Geçerli olan tum swap miktarlarını MetaTrader 4 ve 5 platformlarında bulabilirsiniz. Bunu yapmak için, farenin sağ tuşuna tıklayarak piyasa durumunu seçiniz. Açılan menüden karatker kısmına tıklayınız (MetaTrader 4 için istenilen döviz çiftini seçiniz ve Ayarlar duğumesine tıklayın). Unutmaynız ki Swap bedelleri 1 lot için görüntülenmiştir.

Bakır üzerinde CFD vadesi

Bakır (Copper) CFD sözleşmeleri gerçek vadeli sözleşmelere dayanmaktadır. Vadeli işlem sözleşmelerinde tipik olan onların belirli bir ay bağlantılı olmaları veya bir vade tarihi olmasıdır. Vadeli işlem sözleşmelerinde BenchMark, vade sonunda, fiziki teslimat yapmaz. Bu nedenle, bakır üzerinde CFD pozisyonu, vadesinden önce bir sonraki ay için transfer edilmelidir. Vade günü 22:00 GMT saatine kadar Copper (Bakır) sözleşmeleri sona eren müşteriler, pozisyonlarını kendileri kapatmalı gerekmektedir. Yeni sözleşme ile ticaret ertesi gün 23:00 GMT saatinde başlatılır. Ticaret başladıktan sonra, müşteriler tekrar pozisyonlarını aktif edebilir. Bakır CFD vadeleri aşağıdaki tabloda görülebilir:

Sözleşme Bakır
Temmuz 2018 28 Haziran 2018
Eylül 2018 30 Ağustos 2018

Ticaret saatleri

Değerli metaller ile ticaret Pazar 22:00 saatinden itibaren Cuma 20:45 GMT saatine kadar aktiftir. Her gün 21:00 ve 22:00 GMT saatleri arasında seans arası uygulanmaktadır. 

This website uses cookies. Learn more. OK