Fibonacci analiz

Teknik analizde en çok kullanılan Fibonacci analizi yöntemidir. Bu analiz yönteminde, trendin dip seviyesinden zirve seviyesine çekilen çizgi yardımıyla, Fibonacci destek ve direnç seviyeleri elde edilir. Bu matematiksel yapı Leonardo Fibonacci gibi bilinen Leonardo Pisano tarafından keşfedilmiştir. Fibonacci’nin, ortaya attığı tüm teoriler için sayı dizisi temel tașı konumundadır.

Sayı dizisinde sayılar, bir önceki sayı ile toplanarak elde edilir. Yani: 0+1=1,1+1=2,1+2=3,3+2=5 …

Bu hesap sonrasında elde edilen Fibonacci sayı dizisi ise șöyledir: 0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55......

Fibonacci dizisinin ilginç özellikleri vardır. Onlardan biri Altın oranı olarak bilinir ve bu 1,618 olarak kabul edilir. Altın oran, doğadaki birçok canlı ve cansız varlığın șeklinde ve yapısında bulunan özel bir orandır. Fibonacci sayı dizisindeki herhangi bir sayının 1,618 (altın oran) ile çarpımı bir sonraki sayıyı yaklașık olarak vermektedir. Sayılar büyüdükçe, yaklașma oranı daha da artmaktadır. Örneğin 89 sayısı 55 sayısından 1.618 katı daha büyüktür (89 ÷ 55 = 1.618).

Bu bölümde Fibonacci dizisi sayılarının uygulaması tarif edilmektedir:

  • Fibonacci düzeltme seviyeleri
  • Fibonacci fan

Fibonacci düzeltme seviyeleri

Herhangi bir döviz çifti yönünü değiştirdiği zaman, ilerleme hızını ölçebilecek bir enstrümana sahip olmaya isterdik. Fibonacci düzeltme seviyeleri, bir döviz çifti ters yöne doğru çekildiğinde ulaşabileceği noktayı belirlemede yardımcı olabilir.

Fibonacci düzeltme seviyeleri, döviz ticaretinin olası değişim seviyelerini belirlemek için yardımcı olur:

-         61.8% - Bu seviye, Fibonacci dizisinde olan bir sayının sonraki sayı ile bölünmesinden belirlenir  (55 ÷ 89 = 61.8%).

-         38.2% - Bu seviye, Fibonacci dizisinde olan bir sayının sonraki sayı ile bölünmesinden belirlenir  (34 ÷ 89 = 38.2%).

-         23.6% - Bu seviye, Fibonacci dizisinde olan bir sayının üçüncü sayı ile bölünmesinden belirlenir  (21 ÷ 89 = 23.6%).

Teknik göstergenin kullanımında, Fibonacci düzeltme 2 ana seviyede daha kullanılır. Analistler için son derece önemli olan bu seviyeler, Fibonacci dizisini kullanılarak hesaplanmamıştır. Onların hesaplaması şöyle yapılır:

-         50% - Bu seviye,  61.8% ve 38.2%  yüzdeleri arasındak ortalamayı bulmak ile tespit edilir ((61.8% ÷ 38.2%) ÷ 2 = 50%).

-         100% - Bu seviye, önceki trendin nereden başladığını bulmak için kullanılır.

Fibonacci düzeltme seviylerini belirlemek, olası destek ve direnç seviyelerinin tespiti için yardımcı olur. Aşağıdaki EURUSD günlük grafiğinde Fibonacci düzeltme seviyelerini görebilirsiniz.  Seviyelerin her biri yükselen trend çizergesine dayalıdır. Bu düzeylerin her birini pozisyon açmak veya kapamak için kullanabilirsiniz.  

Fibonacci

0%-100% arası bir trendin başlangıç ve bitiş mesafesini ölçmektedir. Bu eğilim sırasında oluşan destek ve direnç seviyelerine dikkat edin.

Fibonacci fan

Referans çizgisinin ikinci noktasından çizilen dikey çizginin, fan çizgileri ile kesiștiği noktalar Fibonacci seviyeleri olan %38.2, %50.0, %61.8’dir. Fibonaccı fan oluşturmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  1. Trendi belirleyin.
  2. Eğilimle ilgili olan 3 yatay Fibonacci seviyesini belirleyin (61.8%, 50% и 38.2%).
  3. Eğilimin sona erdiği noktaya kadar bir dikey çizgi çizin.
  4. Trendin başından başlayan ve dikey çizginin çeşitli noktalarından geçen 3 çizgi çizin.

Günlük EURUSD grafiğinde oluşturulmuş Fibonacci fan görebilirsiniz. Çizilen her bir seviye yükselen trend üzrinden hesaplanmıştır ve kırmızı bir ok ile işaretlenmiştir. Fan hatları, bir pozisyona girmeniz için veya bir pozisyondan çıkmanız için yardımcı olacaktır.

Fibonacci fan

Yükarıdaki grafikten görebileceğiniz gibi Fibonacci fan ile oluşturulmuş çizgiler birden fazla direnç noktası oluşturmuştur. Bu analiz yeni destek ve direnç seviyeleri belirlemek için kullanılır.

Geri

Sonraki