Haber analizleri

Bu bölümde fiyatların pariteleri nasıl etkilediğini göreceğiz.

Haberler, döviz çiftinin yönünü değiştirebilecek, faiz oranları ve kriz bilgileri ile ilgilidir. 10 saniye önce güncel olan haberler, yeni haberlerin fonunda anlamsız kalabilir. Herşeyden önce, haberlerin çoğu aşağıdaki özelliklere içerirler:

  • Ekonomik haberler belli bir program ile yayınlanır.

  • Haberden beklenen sonuç zaten fiyata yansıtılmıştır.

Ekonomik haberler belirli bir program ile yayınlanır

Önemli haberlerin çoğunluğu gerçek açıklanmasından önce belirli bir yayın tarihine sahiptir. Örneğin ABD ülkesinin faiz oranlarını tartıştığı FED toplumu ile ilgili tarihler bir ay önceden açıklanıyor. Kesin tarihi bilerek, toplantı ve haberin muhtemel sonuçları ve portföyunuzu planlamanız için bol zamanınız var. BenchMark Finans, herhangi bir haberi görüntüleyen ve tam tarih ve zamanı gösteren, ekonomik takvim yayınlamaktadır.

Takvim

Ekonimik takvimi inceleyerek piyasada potansiyel bir etkisi olabilecek önemli ekonomik olaylar hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Büyük etkisi olan haberler arasında olanlar: işsizlik rakamları, gayrı safi yurtiçi hasıla düzeyi, faiz oranları, dış ticaret dengesi ve vb.

Haberden beklenen sonuç zaten fiyata yansıtılmıştır

Yatırım analistleri, ekonomistler ve diğer piyasa katılımcıları yaklaşan ekonomi olayları üzerinde sürekli analiz yaparlar. Onlar, haberler daha yayınlanmadan önce tahmin etmeye çalışır. Analistler aynı sonuçlara ulaşamasada, çoğu durumda genel yön aynıdır.

Herhangi bir etkinlik için tahminleriniz doğru ise, haber yayınlandıktan sonra fiyat hareketlerinden yararlanabilirsiniz. Tahmini değişiklik, haber açıklanmadan önce döviz fiyatına dahil edilir ve oyle açıklanır. İşte bu nasıl çalılşır:

Yatırımcılar analizlerini sona erdirdiğinde, bu tahminlere dayanarak işlem yapmaya başlarlar. Onların amacı, bu tahminin ile elde edebilecekleri kazançtan yararlanmaktadır. Bu tip yatırımcılar, haberin gerçek yayınlanma saatinden önce, işlem yapmaya başlarlar. Bu şekilde, tahminlerine dayanarak, yatırımcıların çoğu haber yayınlanmadan önce işlemlerini gerçekleştirmiş oluyolar.

Ekonomik olaylar üzerinde resmi verilerin açıklandığında, veriler ve analistlerin tahminleri örtüşür ise, büyük olasılıklar döviz çiftlerinin yönu ciddi hareket etmeyecektir. Bunun boyle olmasının nedeni çoğu yatırımcıların tahmini değerlere göre işlem yapmasıdır.  Eğer ki ekonomik olayların gerçek değerleri döviz çiftinin tahmini fiyatı ile aynı değil ise, o zaman döviz çiftinin yönü aşağı veya yükarı doğru ilerleyecektir.

Piyasa katılımcıları yeni bilgileri incelediği zamanlarda, size fiyat hareketlerinden yararlanmanız için mükemmel bir fırsat sunulur. Bunu yapmanızın üç yolu mevcuttur:

  1. Ekonomik yayınları takip ederek hemen bir işlem gerçekleştirmeniz.
  2. Piyasa, trendi belirleğene kadar beklemeniz ve ardından işlem gerçekleştirmeniz.
  3. Haber yayınlanmadan önce piyasa fiyatının her iki tarafına bekleyen emirler yerleştirmeniz.

Hemen pozisyon açmak

Haberin yayınlanma sırasında, bir işlem yapabilmek dosta deneyim gerektirir. Döviz çiftinin gerçek ve tahmini verileri farklı olduğunda büyük bir volatilite ile karşılaşacaksınız. Eğer ekonomik haberleri hızlı takip ederek hızlı işlem yapmazsanız, açıklanan haber zaten döviz çiftinin fiyatını etkilemiş olabilir. Eğer haberleri hızlı analiz ederseniz ve hızlı işlem yapmada yetenekliyseniz, haber fiyatı etkilemeden önce başarılı işlem yapabilirsiniz.

Belirlenmiş bir trend sonrası işlem gerçekleştirmek

Forex yatırımcılarının çoğu bu yöntemi tercih eder. Ekonomik haberler yayınlandığında, yatırımcılar döviz çiftinin yönü ile ilgili bir uzlaşma bulana kadar, döviz çiftinin fiyatı dalgalanır. Yatırımcılar, para birimlerinin tahmini yönünü açıkladığında, diğer piyasa katılımcıları eğilimi önemli ölçüde geliştirir. Döviz çiftiin fiyat dalgalanması riskinden kaçınan yatırımcılar, yeni trend açıklanana kadar beklerler. Bu onlara, hızlı işleme girilin yatırımcıların önünde bir rekabet avantajı sağlar. Genellikle haber yayınlandıktan 2 ile 5 dakika arasında döviz çifti hangi yönde ilerleyeceği belirleniyor. Bu nedenle analizlerinizde 1 veya 2 dakikalık grafikler kullanmanız en mantıklıdır.

Bekleyen emir yerleştirmek

Haber yayınlanmadan önce, bekleyen emir yerleştirmek çok yaygın bir yöntemdir. Pazar haberlerinin yayınlanmasından bu yana önemli ölçüde dalgalanmalar ve kayma (slippage) tehlikesi olduğundan dolayı, bu yöntem oldukça risklidir. Döviz çiftinin fiyatı önce yukarı doğru ilerleyerek ardaından yönünü değiştirmesi oldukça mümkündür.

Geri

Sonraki